Jak uczyć się języka obcego?

          Korzyści, jakie wynikają ze znajomości języka obcego są dla każdego bardzo kuszące. Spośród nich bardzo istotne są m.in.: większa atrakcyjność kandydata ze znajomością języka obcego na rynku pracy, poprawa wydajności pamięci czy możliwość komunikacji z osobami z innego obszaru kulturowego. Samo podjęcie decyzji o nauce języka i motywacja do nauki, może nie wystarczyć, jeżeli nie wiemy jak skutecznie wykorzystać swoje możliwości w nauce języka obcego. W jaki zatem sposób efektywnie nauczyć się języka obcego?

Z pomocą przychodzi słowacki poliglota Vladimir Skultety, który mówi w piętnastu językach w tym w ośmiu na poziomie zaawansowanym. Jego proste wskazówki mogą znacznie przyspieszyć naukę języka obcego. Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadała każda metoda – to naturalne, spośród tych opisanych poniżej wybierz te, które Ci odpowiadają!

  1. Motywacja

Trzeba postawić sobie wyraźny cel, dla jakiego uczymy się języka obcego, przeanalizować korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki znajomości języka obcego i dążyć do niego. Nie jest to łatwe zadanie, istnieje jednak kilka pomocnych rad, które pomogą w utrzymaniu motywacji:

– wybierz język, który Cię interesuje, w ten sposób będziesz się uczyć z ciekawością,

– znajdź swoją ulubioną aktywność w trakcie nauki: oglądanie filmów w języku obcym, czytanie artykułów, książek. Staraj się już w pierwszych etapach sięgać po coraz trudniejsze materiały i próbuj je zrozumieć.

– walcz z odkładaniem nauki na później – wyznacz sobie codziennie czas na naukę – taki, jaki będziesz w stanie zrealizować, może to być 10 min, 20 min. Nie wyznaczaj sobie celów niemożliwych to spełnienia – zniechęcisz się. Bardzo ważna w nauce języka jest systematyczność. Nie nadrobisz kliku dni bez kontaktu z językiem w jeden dzień. Wpisz kilkanaście minut nauki języka obcego dziennie do swojego kalendarza. Nie musi to być nauka słówek, robienie ćwiczeń, ale np. słuchanie radia obcojęzycznego.

– w miarę możliwości prowadź dziennik swoich postępów, jeżeli chcesz to nagrywaj się i słuchaj co jakiś czas jakie robisz postępy!

  1. Źródła

Otaczaj się językiem, które go się uczysz. Podręczniki są świetnym źródłem zasad funkcjonowania języka, jednak żeby mówić w języku obcym trzeba mieć jak najwięcej z nim styczności:

– czytaj, bądź słuchaj to, co rozumiesz w języku obcym, w ten sposób wiedza, którą znasz będzie powtarzana pasywnie, a Ty będziesz w stanie użyć znanych struktur swobodniej – mówiąc.

– staraj się poświęcać więcej czasu na słuchanie bądź czytanie treści, które rozumiesz. Jest to zwykle trudne w początkowej fazie nauki, możesz poprosić o pomoc lektora, bądź znajomych obcojęzycznych.

– czytaj już w początkowej fazie nauki w ten sposób naturalnie poznasz zasady funkcjonowania języka obcego oraz zauważysz różnice pomiędzy swoim językiem ojczystym. W trakcie czytania Twój umysł podświadomie łączy nowe asocjacje, struktury, słówka znaczenia, które pozostają w pamięci na dłużej.

– słuchaj vlogerów na youtubie w języku obcym, używają języka w naturalny sposób opowiadając o swoich doświadczeniach, podróżach, używając najpotrzebniejszych struktur i słówek.

– słuchaj programów publicystycznych, w których politycy stosują różne formy wypowiedzi: monolog, dyskusja. W ten sposób poznasz naturalne sposoby komunikacji i cenne wskazówki, w jaki sposób poprawnie wypowiadać się w języku obcym.

– powtarzaj to, co słyszysz na głos, bądź tłumacz to, co usłyszysz: w ten sposób w efektywny nie będziesz skupiać się na słuchaniu, ale na zrozumieniu tego, czego słuchasz.

  1. Interakcja

Język obcy trzeba ćwiczyć mówiąc, dzięki współczesnej technologii nie musisz wychodzić z domu, żeby porozmawiać z kimś z kraju języka, którego się uczysz:

– czaty i video rozmowy w Internecie, odwiedź np. stronę italki.com, gdzie znajdziesz swojego partnera w wymianie nauce języka obcego.

– mów do siebie w języku obcym, jakkolwiek może być to dziwne uczucie, pomaga w powtarzaniu poznanych struktur.

– ćwicz mówienie na jeden wybrany temat, staraj się jak najdłużej go opisywać, nie zmieniaj tematu. Jest to dość trudne zadanie, lecz przynosi wymierne efekty w nauce.

– spróbuj mówić 5 minut bez przerwy np. podczas rozmowy na Skypie – na początku będzie Ci trudno, jednak już po 1 -2 minucie poczujesz się pewniej i będziesz mówić swobodniej.

  1. Determinacja

Nauka języka obcego wymaga systematyczności. Jeżeli raz opuścisz ustalony czas na naukę, ciężko Ci będzie wrócić „do rytmu”. Pamiętaj, że jeżeli opuścisz naukę, strasznie ciężko będzie Ci nadrobić stracony czas. Dzięki systematyczności, w szybszym tempie sprawisz, że przyjdzie ten moment, w którym zaczniesz mówić w języku obcym w miarę swobodnie. Jak być systematycznym w nauce języka obcego?

– stwórz nawyk – znajdź chwilę w ciągu dnia, kiedy będziesz się uczyć i z czasem nauka wpisze się na stałe w Twój terminarz.

– różnorodność – korzystaj z różnych źródeł do nauki – jednego dnia możesz posłuchać radia sprzątając, drugiego przeczytać artykuł w Internecie przy filiżance kawy, następnego obejrzeć odcinek swojego ulubionego serialu. Stwórz listę aktywności i wybieraj rożne formy nauki.

– ucz się minimum trzy razy w tygodniu, w przypadku łatwiejszych języków. Jest to absolutne minimum, w przypadku trudniejszych języków może być to niewystarczający czas na naukę.

5. Powtórki

Powtarzaj nowo poznany materiał tak często jak to możliwe. Twój mózg uzna informację często powtarzaną za ważną i trafi ona do pamięci długotrwałej. Istnieje wile technik pamięciowych oraz pomocnych aplikacji do powtarzania, każdy musi wybrać swoją ulubioną.

– twórz ręcznie spisane listy słówek, spisuj swoje skojarzenia związane ze słówkiem, rysuj, używaj kolorowych długopisów.

– w trakcie czytania zakreślaj słówko, którego nie znasz i pisz na akapicie jego tłumaczenia, pamiętaj również, że do zrozumienia tekstu nie musisz tłumaczyć każdego słówka osobno, staraj się skojarzyć, co może oznaczać słówko z kontekstu i po przeczytaniu np. jednej strony tłumacz je – w ten sposób nie „zgubisz wątku” czytanego tekstu. Tłumacz całe zdania, nie pojedyncze struktury.

– słuchaj podcastów i telewizji spisując jednocześnie słówka, których nie rozumiesz. Słuchaj lub oglądaj to samo w kółko, aż zrozumiesz wszystko.

I najważniejsze – zacznij się uczyć już dzisiaj!

Jak już wspomniano powyższe zasady należy dostosować do swoich możliwości i potrzeb.  Nie należy zmuszać się do robienia czegoś, co nam nie odpowiada. Każdy musi wybrać swoją, autorską metodę spośród powyższych, i być konsekwentnym. Pamiętajmy: motywacja, źródła, interakcja, determinacja i powtórki to sukces u nauce języka obcego.

[adaptowano z foreverastudent.com]

Chcesz otrzymywać więcej ciekawych informacji?

Zapisz się na nasz newsletter!