5 pomysłów na ćwiczenie wymowy angielskiego u dzieci

Strona główna / Blog / 5 pomysłów na ćwiczenie wymowy angielskiego u dzieci

Nauka języka obcego to nie tylko przyswajanie nowych słówek i zasad gramatycznych. To także opanowanie poprawnej wymowy, która zwłaszcza u dzieci prowadzi do bezstresowej nauki języka obcego. Nauczenie się poprawnej wymowy dla dziecka nie musi oznaczać nudnych godzin spędzonych przy książkach i schematycznych zadaniach. Może uczyć się języka angielskiego w czasie wolnym, a nawet podczas gier i zabaw.

Rodzicu, pamiętaj!

Dzieci podczas swojej drogi do poznania języka obcego będą popełniać błędy. Język angielski, chociaż jest językiem łatwym, to może czasami sprawić trochę trudności. Dlatego nie można piętnować dziecka za popełniony błąd. Zamiast tego musimy je zmotywować i zachęcić do poprawy swojej wymowy. Rzuć dziecku wyzwanie, w którym wspólnie spróbujecie wymówić wyraz poprawnie lub przy następnej zabawie powtórzyć słówko w radosnej atmosferze. Jest to ważna rzecz zwłaszcza u dzieci, które zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Nie chcemy przecież zniechęcić dziecka do nauki i poznawania nowego języka.

Łamańce językowe, czyli śmieszna i zabawna praca nad wymową

Tongue Twisters, czyli z angielskiego łamańce językowe to krótki tekst, który pozwala przede wszystkim nauczyć dziecko odróżniać w wymowie od siebie różne z pozoru bardzo podobnie wyglądających zbitek liter. Takie ćwiczenie w szybki sposób jest w stanie wyłapać pojawiające się błędy. Oto kilka przykładowych łamańców językowych, które można pokazać dziecku i w ramach zabawy razem spróbować je wymówić:

 

How much wood would a woodchuck chuck

if a woodchuck could chuck wood?

He would chuck, he would, as much as he could,

and chuck as much wood as a woodchuck would

if a woodchuck could chuck wood.

Ile drewna rzuciłby świstak

gdyby świstak mógł rzucać drewnem?

Rzucałby, rzucał, jak dużo by mógł,

i rzucał tak dużo drewna jak świstak

jeśli świstak mógłby rzucać drewnem.

Peter Piper picked a peck of pickled peppers.

A peck of pickled peppers Peter Piper picked.

If Peter Piper picked a peck of pickled peppers,

Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?

Piotr Dudziarz podniósł kawałek marynowanej papryki.

Kawałek marynowanej papryki Piotr Dudziarz podniósł.

Jeśli Piotr Dudziarz podniósł kawałek marynowanej papryki,

Gdzie jest kawałek marynowanej papryki, którą Piotr Dudziarz podniósł?

Fuzzy Wuzzy as a bear,

Fuzzy Wuzzy had no hair,

Fuzzy Wuzzy wasn’t very fuzzy, was he?

Kędzierzawy Wuzzy był niedźwiadkiem,

Kędzierzawy Wuzzy nie miał włosów,

Kędzierzawy Wuzzy nie był bardzo kędzierzawy, prawda?

Betty Botter bought a bit of butter.

“But,” she said, “this bit of butter’s bitter,

But a bit of better butter mixed with this butter

might just make my bit of bitter butter better.”

So, Betty bought a bit of better butter to make her bitter butter better.

Betty Botter kupiła trochę masła,

“Ale”, rzekła, “ten kawałek masła jest gorzki,

Lecz trochę lepszego masła zmieszane z tym masłem

może sprawić, że mój kawałek gorzkiego masła będzie lepszy.”

Więc Betty kupiła kawałek lepszego masła, żeby ulepszyć swoje gorzkie masło.

 

Regularna zabawa z łamańcami językowymi ułatwia dziecku naturalne wyłapywanie różnic między podobnie wyglądającymi zbitkami głosek. Dodatkowo rozgrzewa aparat mowy, poprawiając dykcje i sprawia, że z pozoru trudne słówko w wymowie dla dziecka przestaje być problemem.

Bajka po angielsku, czyli nauka poprzez osłuchanie

Twoje dziecko ma ulubioną bajkę? Możesz to wykorzystać. Włącz bajkę, ale po angielsku. Dzisiaj, kiedy większość z nas ma dostęp do serwisów streamingowych takich jak: Netflix, Disney+ itd., w każdej chwili może zmienić język na angielski. To może pomóc osłuchać się dziecku z językiem. Bajki, które są tworzone głównie dla dzieci, nie mają bardzo zaawansowanego słownictwa w sobie, dzięki czemu dzieci z czasem zaczną wyłapywać słówka i je rozumieć.

Natomiast starsze dzieci mogą w wolnym czasie, korzystając z platformy YouTube obejrzeć filmik jakiegoś anglojęzycznego twórcy. W ten sposób oswoją się z językiem potocznym w angielskim, a dodatkowo znajdą wiele odpowiedzi na nurtujące młodą głowę pytania.

Rosnąca popularność anglojęzycznych podcastów

Oprócz samych bajek, które zawierają obraz z dźwiękiem, można puścić dziecku podcast. Gałąź dystrybucji podcastów z miesiąca na miesiąc rośnie. Co za tym idzie, mamy duży wybór w znalezieniu krótkich nagrań o różnorodnej tematyce. Nawet zwykłe puszczenie w tle podczas zabawy dziecka może pomóc mu bez znacznego zaangażowania, osłuchać się z językiem. Taki podcast to świetne źródło wiedzy, inspiracji i codziennych ćwiczeń.

Zagrajmy w grę, czyli 4 przykładowe gierki

Gry to jedne z najefektywniejszych metod przyswajania języków obcych, które zakładają naukę poprzez zabawę. Ich magia stwarza przyjemne do nauki warunki wypełnione elementami śmiechu i miłą przyjazną atmosferą. Również takie gry językowe pobudzają w dzieciach wyobraźnię, umiejętności lingwistyczne i zdolność do abstrakcyjnego myślenia. Te gry stanowią idealne uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania. Oto kilka gier, które możesz przeprowadzić z dzieckiem samemu lub w większej grupie rówieśniczej:

Budowanie wieży

Zasady tej gry są proste! Budujemy wieżę z dwóch materiałów. Z papierowych kubeczków i obrazkowych kart. Budujemy kolejno kubek-karta-kubek-karta itd. Zadaniem dziecka jest prawidłowe nazwanie lub opisanie obrazka znajdującego się na karcie. Wygrywa osoba z najwyższą zbudowaną wieżą. W tej grze oprócz nauki poprzez zabawę dzieci ćwiczą swoje sprawności manualne podczas układania wieży.

Dyktando rysunkowe

Gra, która może sprawdzić się wśród najmłodszych to dyktando rysunkowe. Tutaj zadaniem dziecka jest narysowanie obrazka na podstawie naszego opisu po angielsku. Dziecko w ten sposób rozwija umiejętność słuchania, wyłapywania kluczowych informacji, a także utrwalania poznanych ostatnio słówek. Dodatkowo po skończonym zadaniu możemy poprosić dziecko, aby spróbowało po angielsku opisać swój obrazek. W ten sposób możemy popracować nad łatwością posługiwania się językiem angielskim.

Zabawa z flashcards i łapkami na muchy

Flashcards to coś, co uwielbiamy. Ich zastosowanie w nauce dzieci angielskiego jest niezastąpione. Kolejną propozycją jest gra z elementami zwinności. Rozkładamy na podłodze kolorowe karty z obrazkami i wymawiamy wybrany przedmiot lub zwrot zawarty na kartach. Dziecko lub grupa musi w jak najszybszym czasie pacnąć łapką poprawną kartę. Podczas tej gry towarzyszy dzieciom zawsze dużo śmiechu.

Zgadnij Kim jestem?

Ta zabawa sprawdzi się już bardziej wśród starszych dzieci. Dzieci zapisują losowe słówko na karteczce samoprzylepnej i wymieniają się, nie patrząc na kartki. Następnie nową karteczkę przylepiają sobie na czoło. Wygrywa dziecko, które najszybciej odgadnie, kim jest.

Aby to zrobić, musi reszcie grupy zadawać pytania po angielsku, na które reszta uczestników musi odpowiedzieć YES or NO.

Zaśpiewajmy piosenkę, czyli dlaczego warto uczyć się piosenek

Kto nie lubi muzyki, a zwłaszcza wśród dzieci? Dzieci uwielbiają pełne różnych dźwięków piosenki. Lubią powtarzać zawarte w nich słowa, a czasem nawet bawić się w artystów i tworzyć własne teksty do piosenek. Dlaczego by z tego nie skorzystać? Zainspiruj i wesprzyj swoje dziecko w tym. W internecie można znaleźć teksty piosenek po angielsku, a nawet ich tłumaczenia na język polski w razie potrzeby. Piosenki dla dzieci zawierają wiele przydatnych zwrotów i pobudzają kreatywność u dzieci, przy okazji dostarcza trochę ruchu, jeżeli dzieci lubią przy okazji trochę sobie potańczyć.

Jak jeszcze możesz pomóc swojemu dziecku?

Doba ma tylko 24 godziny a my po ciężkim dniu, nie mamy czasu na wszystko oraz konkretnych umiejętności i wiedzy. Jednak jest na to sposób. Wiele z tych elementów może czekać na dziecko w szkole językowej, gdzie dziecko w grupie rówieśniczej i poprzez zabawę poznają język angielski. Takie metody jak TEDDY EDDIE, SAVVY ED, PICARO mają na swoich zajęciach np. gry językowe oparte na rywalizacji. W ten sposób dzieci zaczynają rozumieć nowy język i ćwiczyć jego poprawną wymowę.